Naptár

február 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

álommanók...

2009.08.01. 22:46 :: parika

Kiskoromban mindig elalvás előtt azt képzeltem, hogy Tündérföldön az álommanók nagyon figyelik a kisgyerekeket, hogy mindenkinek a megfelelő gyönyörű álmokat hozzák el. Minden kis gyereknek, jutott egy álommanó! Na de időközben hova tűntek ezek a kedves teremtmények?  

 

Az alvás fontos élettevékenység. Biztosítja a szervezet regenerálódását, egészségünk megőrzését.
Elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez.

 

 

 

 

Az ember életének nagyjából egyharmadát alvással tölti. Az alvás az élet szükségszerű tartozéka, ám biológiai funkciója még nem teljesen tisztázott. A napjainkban leginkább elfogadott elmélet szerint a mélyalvás (EEG-ben lassú hullámok) fázisa alatt a szervezet fizikai-kémiai folyamatainak regenerációja történik; helyreáll a nappali életvitelhez szükséges szellemi-fizikai készenléti állapotot. Az alvás paradox, ún. álomfázisa (EEG-ben gyors hullámok) pedig feltehetően kisgyermekkorban az agy fejlődésében, később a kognitív elaborációban, a memóriafunkciókban és a tanulási folyamatokban játszik szerepet.

Az alvás-ébrenlét ritmikus változása az egyik legalapvetőbb biológiai ritmus. Az alvás-ébrenlét aránya és mintája jellemzően függ az életkortól. Az újszülöttek alvásideje 17-18 óra, policiklikus jellegű, melynek során rövid alvás-ébrenlét-periódusok váltják egymást. 3-5 éves korra alakul ki a diurnális minta, de az ébrenlét időszakát még rövid, nappali alvás szakítja meg. A felnőttre jellemző, folyamatos, 7-8 órás éjszakai alvás, esetleg kora délutáni, rövid nappali alvással a serdülőkortól figyelhető meg. Időskorban az éjszakai alvás tartama rövidül, szakaszossá válik, és napközben gyakori, rövid, felületes alvásperiódusok figyelhetők meg.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://parika.blog.hu/api/trackback/id/tr831282192

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása